Jesteśmy na Allegro!

RentEye

wynajmuj bez stresu

← Blog

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy?

Urządzanie mieszkania pod wynajem krótkoterminowy ma duże znaczenie dla rentowności całej inwestycji. W pierwszej kolejności musi spodobać się użytkownikom przeglądającym portale bookingowe, w drugiej natomiast – zapewnić komfort i pozytywne wrażenia przebywającym w nim gościom. Jak zatem zaplanować wystrój wnętrz i wyposażenie, aby przyciągnąć jak największą liczbę klientów, którzy wystawią nam później dobre opinie? Sprawdź nasze wskazówki!

Rozpędzona inflacja sprawia, że wielu inwestorów w celu ochrony kapitału decyduje się na zakup mieszkania z przeznaczeniem go na wynajem krótkoterminowy. Bez względu na to, czy dotyczy to rynku pierwotnego, czy wtórnego, aby apartament spełniał swoje zadanie, musi zostać w odpowiedni sposób zaaranżowany, co generuje dodatkowe koszty. Czy da się znaleźć złoty środek między jakością a budżetem? Jak najbardziej tak! 

Spełnij potrzeby swoich gości 

Do urządzania apartamentu pod wynajem krótkoterminowy należy podejść w nieco inny sposób niż do remontu przestrzeni, w której mieszkamy na stałe. W tym przypadku na pierwszy plan powinna wysunąć się funkcjonalność. W praktyce oznacza to, że zanim zajmiemy się wystrojem, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do kogo kierujemy naszą ofertę i czego oczekuje dana grupa docelowa.

Zobrazujmy to na przykładach. Pracownik podróżujący służbowo zapewne zadowoli się niewielkim aneksem kuchennym z ekspresem do kawy. Rodziny natomiast z pewnością docenią otwartą, dobrze wyposażoną kuchnię, dodatkowe łóżeczko niemowlęce i szerokie łóżko w sypialni. Starsi turyści z zagranicy uśmiechną się na widok niskiego brodzika w prysznicu, a grupa przyjaciół, która przyjechała na koncert z drugiego końca Polski – wygodnej kanapy i dużego telewizora na ścianie. Zanim więc przystąpimy do projektowania, sprawdźmy, jacy goście są dla nas najbardziej opłacalni i zadbajmy o nich już na etapie planowania poszczególnych pomieszczeń. 

Neutralnie czy z charakterem? Jaki styl mieszkania pod wynajem krótkoterminowy?

Do tej pory naczelna zasada home stagingu głosiła, że mieszkanie powinno być jak najbardziej neutralne i pozbawione charakterystycznych, personalizujących dodatków. Jasne ściany, skandynawskie meble, szara kanapa lub narożnik – to klasyki, które podobają się większości osób. Stwarzają też wrażenie czystości i przestronności. 

To oczywiście słuszny kierunek, pozwalający nie tylko trafić w gusta szerokiego grona odbiorców, ale dający też pole do popisu w kwestii dodatków. Dzisiaj neutralna baza może bowiem całkowicie odmienić swój charakter dzięki akcentom nawiązującym do różnych stylów – glamour, loftowego, prowansalskiego czy boho. Dzięki temu przy niewielkich nakładach finansowych możemy szybko dostosować mieszkanie do aktualnych trendów lub dotrzeć do innej grupy docelowej. Przykładami takich niskokosztowych dodatków są: zasłony, dywany, poduszki, kapy, lampy, wazony, fotele wypoczynkowe, grafiki na ścianach, rośliny doniczkowe czy stoliki kawowe.  

Rosnące ceny najmu to wyższe oczekiwania gości, ale i większa rentowność 

Kolejnym dylematem, przed którym staje właściciel mieszkania na wynajem krótkoterminowy, jest określenie standardu apartamentu, a co za tym idzie – zakup mebli i wyposażenia realizujących założenie i mieszczące się w danym budżecie. Rosnące ceny najmu sprawiają, że goście oczekują adekwatnej jakości, dlatego jeśli chcemy wynajmować za wyższe stawki, postawmy na dobre materiały i ponadczasowe rozwiązania. Dzięki temu wyposażenie będzie służyć wiele lat i nie zniszczy się po kilku pierwszych wizytach nieuważnych gości. Mowa tu przede wszystkim o wytrzymałych płytkach w łazience, drewnianej podłodze, którą można raz na jakiś czas odświeżyć, solidnej zabudowie kuchennej czy dobrym, bezawaryjnym sprzętom. 

Wielu właścicieli ma opór przed inwestowaniem w dobrą jakość, ponieważ ewentualne straty są wtedy bardziej dotkliwe. Istnieją jednak sposoby, aby zwiększyć bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko zniszczeń. Jednym z nich jest monitoring hałasu, który poinformuje właściciela czy pracownika firmy zarządzającej najmem krótkoterminowym, że w apartamencie jest zbyt głośno. Taka sytuacja oznacza zwykle spotkanie towarzyskie lub imprezę, podczas których najczęściej dochodzi do usterek w wynajmowanych mieszkaniach. Co ważne, monitoring hałasu jest dyskretnym urządzeniem, który nie psuje wystroju, a tym bardziej – nie powoduje u gości żadnego dyskomfortu związanego z byciem “pod nadzorem”. To w połączeniu z wysokim standardem może znacząco podnieść rentowność naszej inwestycji i pozwoli czerpać większe zyski z każdego pobytu. 

Wyposażenie mieszkania na doby – co oprócz mebli, zabudowy i sprzętów powinno się w nim znaleźć?

Aby zapewnić maksymalny komfort pobytu, należy umieścić w mieszkaniu kilka niezbędnych elementów wyposażenia. Są to sprzęty czy akcesoria codziennego użytku, takie jak: odkurzacz, żelazko, deska do prasowania, suszarka do włosów czy kosze na śmieci. Mile widziane są także czyste ręczniki, ściereczki, gąbki do naczyń, worki na śmieci, kosmetyki i środki czystości, jak płyn do mycia naczyń, tabletki do zmywarki czy mydło w płynie. 

Jeśli chodzi o kuchnię, ona także powinna zawierać podstawowe naczynia, garnki, patelnie, sztućce i kubki. Dobrze jest też umieścić w niej suche produkty z długim terminem do spożycia – cukier, sól, przyprawy i kawę, herbatę. Dzięki temu nasi goście poczują się jak w domu i nie będą zmuszeni szukać po podróży sklepu, aby napić się gorącego napoju. 

Home staging – sztuka prezentacji mieszkania pod wynajem krótkoterminowy 

Mieszkanie urządzone? Wspaniale! Pora na ostatnie szlify, czyli home staging. Pojęcie to oznacza przygotowanie przestrzeni do wynajmu, tak aby spodobało się jak największej liczbie gości. Mowa tu o wspomnianych już wyżej dodatkach i kolorystycznych akcentach, ale także odpowiednim oświetleniu pomieszczeń czy aranżacji balkonu. Dzięki temu wnętrza będą się lepiej prezentować na zdjęciach. Pamiętajmy, że użytkownicy portali bookingowych w dużej mierze kupują oczami i czasem to detale są w stanie przekonać ich do wyboru tej, a nie innej oferty

Home staging można wykonać samemu lub zlecić to profesjonalnej firmie. Niektóre firmy zajmujące się zarządzaniem najmem posiadają tę usługę w swojej ofercie.

udostępnij ten wpis

Zostań ekspertem wynajmu z RentEye

Zapisz się na nasz newsletter — dzięki temu nie przegapisz żadnego artykułu ani oferty promocyjnej!

Zobacz też