Czy wiesz, że stosując odpowiednie techniki sprzedażowe, możesz zwiększyć rentowność mieszkania pod wynajem? W tym wpisie podpowiadamy, jakie działania warto podjąć, aby najem krótkoterminowy przynosił nam maksymalnie duże zyski.
Szacowanie rentowności inwestycji zaczyna się już na etapie wyboru nieruchomości. Począwszy od miasta, potencjału lokalizacji (bliskość centrum, prestiż osiedla, odległość od uczelni, szkół, przystanków, sklepów itd.), na stanie budynku i mieszkania kończąc. To oczywiste, że nowoczesny apartamentowiec z parkingiem podziemnym, w ścisłym centrum ma większe szanse na zdobycie gości niż mieszkanie w bloku z wielkiej płyty. Jednak warto pamiętać, że w każdym przypadku możliwe jest zwiększenie zysków, nawet gdy nie mamy wpływu na lokalizację czy stan budynku. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych wskazówek, poświęćmy chwilę na objaśnienie, co właściwie kryje się pod pojęciem rentowności.
Rentowność inwestycji, rentowność wynajmu – czym są?
Rentowność inwestycji to jeden z kluczowych aspektów, jaki powinno się mierzyć przy oferowaniu apartamentów na wynajem krótkoterminowy. Upraszczając, rentowność wynajmu to stosunek zysków do poniesionych nakładów. Przy czym same nakłady obejmują wiele aspektów, takich jak: utrzymanie mieszkania (opłaty, rachunki), podatki, raty kredytów, rozliczenie z firmą pośredniczącą (jeśli korzystamy z jej usług), sprzątanie, remonty itd. W ogólnym rozrachunku chodzi więc o to, aby bilans był dodatni i jak najwięcej pieniędzy zostawało w kieszeni właściciela.
Jak zwiększyć rentowność najmu krótkoterminowego?
Dobra wiadomość jest taka, że nad rentownością można pracować. I nie chodzi wcale o to, aby inwestować w luksusowe wyposażenie czy kosztowne sprzęty. Kluczem do sukcesu jest ustalenie naszej grupy docelowej, zrozumienie jej potrzeb i takie zaprezentowanie oferty, aby odbiorca nie miał wątpliwości, że chce wynająć właśnie to, a nie inne mieszkanie. Jak to zrobić? Oto nasz zestaw wskazówek.
Wynajem krótkoterminowy – stwórz modelowego klienta i przygotuj mieszkanie właśnie dla niego
Mieszkanie na wynajem krótkoterminowy to produkt, który można sprzedać, stosując techniki używane powszechnie w branży e-commerce. Jedną z nich jest stworzenie tzw. persony, czyli idealnego klienta. Jeśli dysponujemy odpowiednią nieruchomością, możemy sami zdecydować, czy nastawimy się na turystów, klientów biznesowych, ludzi młodych lub starszych, rodziny z dziećmi czy może gości zagranicznych. W wielu przypadkach jednak samo mieszkanie – liczba pokoi, lokalizacja, udogodnienia, takie jak winda czy parking – nakieruje nas na trop, kto wybierze naszą ofertę.
I tak na przykład – kawalerka w ścisłym centrum spodoba się osobie podróżującej służbowo, a dwa pokoje w pobliżu parku, z łóżeczkiem dla dzieci na wyposażeniu – przypadnie do gustu rodzinie. Przyjrzyjmy się więc potencjałowi naszego mieszkania właśnie pod tym kątem i sprawdźmy, czy podkreślenie w ogłoszeniu wartości ważnych dla danej grupy docelowej, zwiększy zainteresowanie.
Napisz skuteczne ogłoszenie apartamentu na wynajem i postaw na zdjęcia
Dobrze skonstruowane ogłoszenie posiada ogromną moc sprzedażową. Nie wystarczy jednak wypisać wszystkie szczegóły techniczne i elementy wyposażenia. Odbiorca czytający naszą ofertę, powinien dowiedzieć się o korzyściach płynących z wyboru właśnie tego miejsca.
Dlatego dobrze jest zrobić listę atutów i odpowiednio je przedstawić. Jeśli oferujemy miejsce parkingowe, niech będzie ono “stale dostępne” lub “prywatne”, balkon “z widokiem na miasto” lub “zieleń”, kuchnia “w pełni wyposażona”, a łóżko “wygodne”. Użycie odpowiednich określeń już na starcie buduje w potencjalnym kliencie konkretne wyobrażenia – o tym, że nie będzie musiał marnować czasu na poszukiwanie parkingu, wyśpi się na wygodnym materacu, a rano wypije kawę, podziwiając panoramę miasta.
Należy też zainwestować w dobre zdjęcia. Użytkownicy platform typu Booking czy Airbnb w pierwszej kolejności “kupują oczami”. Skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa wnętrz to więc konieczność, aby dopełnić wygląd ogłoszenia.
Zainwestuj w home staging
Aby zdjęcia miały odpowiednią moc przekonywania, dobrze jest przeprowadzić tzw. home staging. Możemy zrobić to samodzielnie lub zlecić firmie zajmującej się przygotowywaniem nieruchomości do sprzedaży bądź wynajmu. Na czym polega home staging? W skrócie mówiąc, na takim dobraniu elementów wystroju wnętrza, wyposażenia i akcesoriów, aby mieszkanie prezentowało się jak najkorzystniej. Czystość, wrażenie przestronności, spójność, świeże kwiaty, grafiki na ścianach, różne źródła światła, tkaniny – to wszystko sprawia, że apartament staje się bardziej atrakcyjny i jest chętniej wybierany przez gości.
Stosuj automatyzację; korzystaj z nowych technologii – na przykład monitoringu hałasu
Automatyzacja procesów pozwoli Ci oszczędzić czas, a nawet zrezygnować z zatrudniania dodatkowej osoby czy firmy do zarządzania nieruchomością. Integracja kalendarzy rezerwacji ze wszystkich kanałów sprzedażowych, systemy samodzielnego zameldowania gości – to wszystko ułatwia funkcjonowanie i niweluje niektóre koszty – na przykład dojazdów w celu przekazania kluczy.
Na oddzielną uwagę zasługuje też monitoring hałasu. To dyskretne urządzenie, które za pośrednictwem aplikacji mobilnej pozwala kontrolować, czy nasi goście wbrew regulaminowi nie urządzili w mieszkaniu imprezy czy spotkania towarzyskiego. Jak ten system przekłada się na rentowność? Przede wszystkim zmniejsza ryzyko zniszczeń w apartamencie, a co za tym idzie – kosztownych remontów. Dzięki powiadomieniom możemy w porę zareagować i zapobiec ewentualnym szkodom.
Odkryj siłę rekomendacji
Dobre oceny gości pod naszym ogłoszeniem to magnes przyciągający kolejnych klientów. Technikę rekomendacji powszechnie stosuje się w marketingu – to bowiem udowodnione, że bardziej ufamy miejscu, które było wielokrotnie odwiedzane i ma swoim koncie dużo gwiazdek. Dlatego zachęcajmy gości do pozostawiania pozytywnych opinii w internecie. Ale przed tym – warto zadbać, aby nie mieli powodów do narzekania. Kulturalna i sprawna obsługa, najwyższe standardy czystości, zgodność ogłoszenia z rzeczywistością – to kluczowe aspekty, które minimalizują ryzyko negatywnych komentarzy.
Zarządzaj cenami na bieżąco
Stała cena bez względu na sezon? To może zniechęcić potencjalnych klientów. Jeśli chcemy podnieść atrakcyjność naszej oferty, powinniśmy ją modyfikować i dostosowywać do tego, co dzieje się na rynku. Dzięki rabatom jesteśmy bowiem w stanie zwiększyć obłożenie w martwych okresach. Dobrze sprawdzają się także oferty specjalne, np. na majówkę, długi weekend czy święta. Odbiorca zyskuje wtedy poczucie, że korzysta z promocji ograniczonej czasowo, która może się już nie powtórzyć. To być może skłoni go do szybszego podjęcia decyzji o skorzystaniu z naszych usług.
Rentowność mieszkania pod wynajem – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Oczywiście, nasz przegląd nie wyczerpuje wszystkich sposobów na zwiększenie rentowności mieszkania pod wynajem krótkoterminowy. Inne aspekty, którym warto się przyjrzeć, to na przykład: kwestie podatkowe, nawiązanie współpracy z firmą zajmującą się zarządzaniem apartamentami na wynajem, przebudowa nieruchomości i wyodrębnienie kolejnego pokoju. Każde mieszkanie wymaga indywidualnego podejścia i analizy, które rozwiązania będą najkorzystniejsze.