Jesteśmy na Allegro!

← Blog

Zarządzanie najmem mieszkań – na co zwrócić uwagę przy wyborze operatora nieruchomości?

Inwestując w mieszkanie na wynajem mamy do wyboru dwie opcje – samodzielne zarządzanie najmem lub nawiązanie współpracy z firmą zewnętrzną, świadczącą tego typu usługi. Którą ścieżkę wybrać? To zależy od liczby oferowanych apartamentów, charakteru działalności (najem długo- czy krótkoterminowy), naszych zasobów czasowych czy lokalizacji (jedno czy kilka miast). W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania profesjonalistom. Jak zatem dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z wiarygodną firmą, która zadba o nasze interesy?

Obsługa najmu krótkoterminowego to dla właściciela czasochłonne zajęcie. Tym bardziej, że z reguły nie jest jego jedyną pracą. Przygotowanie mieszkania, home staging, kontakt z klientami, tworzenie ofert, wydawanie kluczy, reagowanie w sytuacjach nagłych, sprzątanie, usuwanie usterek – lista zadań jest długa i rośnie wprost proporcjonalnie do liczby oferowanych apartamentów. Nic więc dziwnego, że firmy kompleksowo zajmujące się tymi usługami zyskują na popularności.

Najem długoterminowy wydaje się być mniej obciążający, jednak i tutaj nie obędzie się bez dodatkowych obowiązków. Weryfikacja najemców, kontakt z nimi, podpisywanie umów i tworzenie protokołów zdawczo-odbiorczych. To wszystko wymaga czasu i wiedzy na temat najlepszych rynkowych i prawnych rozwiązań. 

W każdym przypadku właściciel powinien samodzielnie przeanalizować, która opcja sprawdzi się w jego przypadku. Jeśli decyzja padnie na współpracę z firmą zarządzającą najmem, wybór firmy także nie jest bez znaczenia. Powierzenie mieszkania w zaufane, doświadczone ręce pozwoli nam zdjąć z siebie część ciężaru i po prostu – mnożyć zyski z inwestycji.

Obsługa najmu krótkoterminowego – 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę 

Zakres usług firmy zarządzającej najmem nieruchomości

To jeden z ważniejszych aspektów, któremu należy się przyjrzeć przy wybieraniu firmy zarządzającej najmem. Dowiedzmy się, które usługi wchodzą w zakres umowy, a za które będziemy musieli dodatkowo zapłacić. W opcji kompleksowej zwykle możemy liczyć na: zarządzanie ogłoszeniami i cenami, rozliczanie pobytów, obsługę gości i obiektu, sesję zdjęciową czy serwis sprzątający. Jeśli chcemy, część obowiązków możemy realizować samodzielnie – na przykład przygotowywać mieszkanie na przyjęcie lokatorów, a firmie zlecić jedynie pozyskiwanie rezerwacji oraz ich rozliczanie. 

Warto ustalić także kwestie szczegółowe, na przykład po czyjej stronie leżeć będzie naprawa usterek czy należy dopłacić za dodatkowe ubezpieczenie. A na koniec zadajmy pytanie – co nie mieści się w usłudze? Dzięki temu będziemy w stanie wybrać opcję, która najlepiej odpowie na nasze potrzeby.  

Oprogramowanie do zarządzania najmem; monitoring hałasu

Po czym poznać nowoczesną firmę? Po narzędziach, z których korzysta. Jeśli dysponuje specjalnym oprogramowaniem, mamy większą pewność, że zarządza apartamentami swoich klientów w kompleksowy, przejrzysty i uporządkowany sposób. Często też zyskujemy dostęp do specjalnego panelu, dzięki któremu mamy wgląd do dokumentów czy rozliczeń. Widzimy na przykład, przez ile dni w miesiącu nasz apartament był wynajęty i jakich przychodów możemy się spodziewać. 

Innym ciekawy rozwiązaniem, chętnie stosowanym przez firmy zajmujące się zarządzaniem najmem, jest monitoring hałasu Rent Eye. Dzięki temu urządzeniu operatorzy mogą natychmiast reagować, gdy goście urządzą imprezę czy nie zachowują ciszy nocnej. Jakie korzyści płyną z tego dla właściciela? To przede wszystkim mniejsze ryzyko uszkodzeń w mieszkaniu, a co za tym idzie, konieczności przeprowadzania kosztownych remontów. Dodatkowo monitoring hałasu RentEye pozwala dbać o dobre stosunki z sąsiadami, dla których mieszkanie obok apartamentu na wynajem krótkoterminowy może nie być komfortowe. 

Sprawdź ofertę naszego systemu monitoringu RentEye.

Doświadczenie firmy zarządzającej najmem i opinie o niej

O wiarygodności danej firmy dobrze świadczą: jej wielkość, liczba apartamentów, które obsługuje, liczba oddziałów, liczba pracowników oraz opinie, jakie zbiera wśród swoich klientów. Dlatego podczas poszukiwania odpowiedniego operatora dobrze jest przyjrzeć się stronie internetowej, profilom w mediach społecznościowych, komentarzom i opiniom. I jak to w biznesie bywa – im dłuższe doświadczenie i więcej “gwiazdek”, tym większa szansa na profesjonalną i kompleksową obsługę. Przy czym nie jest żadną regułą, że duże firmy działają sprawniej, a mniejsze mają z tym problem. Dlatego dobrze jest też zasięgnąć rady innych właścicieli, którzy są zadowoleni z obsługi i mogą polecić konkretnego operatora. Można ich szukać, na przykład na forach i grupach lub wśród własnych znajomych. 

Cena i zasady rozliczeń przy zarządzaniu mieszkaniem

Koszt zarządzania najmem mieszkania na wynajem jest uzależniony od zakresu usług, na jaki się zdecydujemy. Firmy pobierają od kilku do kilkudziesięciu procent prowizji przy najbardziej rozbudowanych pakietach. Dlatego zanim podpiszemy umowę, warto zestawić ze sobą kilka ofert i wybrać najkorzystniejszą dla nas. Jeśli zależy nam na kompleksowości i chcemy mieć “problem z głowy”, możemy przekazywać większą prowizję, która w ogólnym rozrachunku wcale nie musi oznaczać mniejszych zysków. Ważne też, aby zasady rozliczeń były jasne dla obu stron. 

Kontakt z klientem 

Czy pracownicy firmy zarządzającej najmem, z którą chcesz nawiązać współpracę, są chętni do pomocy i życzliwi? Czy wykazują się profesjonalizmem, wiedzą i szybko odpowiadają na e-maile? Czy dobrze się z nimi rozmawia? Standardy obsługi klienta są bardzo ważne, nie tylko z perspektywy właściciela. Bo to głównie goście przebywający w naszym apartamencie będą mieli kontakt z operatorem. Dlatego tak ważne jest, aby postawić na osoby otwarte i wykazujące się dużą kulturą osobistą. Nic tak nie odstrasza potencjalnych klientów, jak opinie o tym, że spotkali się z nieprzyjemną czy opryskliwą obsługą. 

Oprócz opierania się na własnym wrażeniu, dobrze jest zadać kilka pytań pomocniczych. Na przykład, w jaki sposób firma reaguje w sytuacjach trudnych, jak radzi sobie z wymagającymi gośćmi i jak podchodzi do rozwiązywania problemów? To pozwoli nam zorientować się, czy w firmie istnieją konkretne procedury, które mogą zapobiec negatywnym komentarzom gości. 

Obsługa wynajmu apartamentów – gdzie szukać sprawdzonej firmy?

Podstawowym źródłem informacji jest oczywiście internet – możemy wpisać odpowiednią frazę w Google (np. zarządzanie najmem + miasto), przejrzeć branżowe portale czy dołączyć do grup na Facebooku zajmujących się wynajmem krótkoterminowym. Niezastąpionym źródłem informacji są także inni właściciele mieszkań, którzy mogą podzielić się swoimi opiniami czy doświadczeniem z daną firmą. Jeśli sami korzystaliśmy z apartamentów na doby i byliśmy zadowoleni z pobytu i obsługi, sprawdźmy, kto zajmował się tworzeniem ich oferty. Być może oferta operatora sprawdzi się także w przypadku naszego mieszkania. 

Czujnik hałasu RentEye

Kompletny zestaw pozwalający na monitoring hałasu w Twoim apartamencie.
Połączenie: Wi-Fi
Zasilanie: gniazdko 230 V
Aplikacja iPhone: Tak
Aplikacja Android: Tak

599,00 zł

udostępnij ten wpis

Zostań ekspertem wynajmu z RentEye

Zapisz się na nasz newsletter — dzięki temu nie przegapisz żadnego artykułu ani oferty promocyjnej!

Zobacz też