Jesteśmy na Allegro!

RentEye

wynajmuj bez stresu

← Blog

Jak wybrać lokalizację mieszkania pod wynajem?

Odpowiednia lokalizacja mieszkania może znacząco podnieść rentowność inwestycji przy oferowaniu apartamentów na wynajem – zarówno długo-, jak i krótkoterminowy. Czy tylko centrum miasta jest tu jedynym słusznym rozwiązaniem? Absolutnie nie. Zyski możemy też czerpać z lokali na przedmieściach – wiele zależy bowiem od potrzeb danej grupy docelowej, do której kierujemy ofertę.

Podczas zakupu mieszkania na wynajem możemy postąpić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dostosowanie oferty do grupy docelowej, to znaczy wykorzystanie potencjału danego miejsca w sposób, który najlepiej sprawdzi się w przypadku określonych klientów. 

Załóżmy, że trafiamy na atrakcyjne ogłoszenie dotyczące sprzedaży nieruchomości na obrzeżach miasta, ale w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni wyższej i terenów zielonych. W takiej sytuacji najlepiej będzie zaoferować je studentom lub rodzinie z dziećmi. 

W drugim modelu natomiast już na starcie określamy swój target. Stawiając na przykład na zagranicznych turystów i ogłaszanie się na portalach typu Booking czy Airbnb, poszukujemy apartamentu o podwyższonym standardzie w pobliżu centrum lub ważnych atrakcji, przyciągających osoby nastawione na zwiedzanie. 

Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujemy, istnieje kilka uniwersalnych cech, które sprawiają, że dana lokalizacja jest postrzegana jako atrakcyjna. Najważniejsze z nich to:

  • dobra komunikacja – miejska, samochodowa i rowerowa,
  • bliskość sklepów, apteki, ośrodków zdrowia, restauracji,
  • dostępny parking, miejsca postojowe,
  • bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych lub bliskość centrum.

Dobre lokalizacje dla wynajmu krótkoterminowego  

Mieszkania na doby, czyli przeznaczone na najem krótkoterminowy, rządzą się swoimi prawami. W przypadku tej formy inwestycji najbardziej pożądanymi przez gości lokalizacjami są te w centrach miast, w dzielnicach biznesowych lub w pobliżu rynku, starego miasta czy zabytków. 

Takie umiejscowienie mieszkania na doby odpowiada na wiele potrzeb osób podróżujących służbowo lub turystycznie. Goście przebywający w mieście w ramach obowiązków zawodowych chcą szybko i sprawnie poruszać się po nim, nie tracąc czasu na dojazdy. Centrum przez obecność licznych restauracji zapewni im także rozrywkę po pracy.

Podobnie jest w przypadku turystów. Serce miasta to dogodna baza wypadowa do zwiedzania. Dodatkowo to właśnie tam najczęściej umiejscowione są kluczowe zabytki czy atrakcje.   

Jakie lokalizacje dla mieszkania pod wynajem długoterminowy? 

Inwestycja w mieszkania pod wynajem długoterminowy daje nam większe możliwości, jeśli chodzi o wybór lokalizacji. Rosnące ceny mieszkań sprawiają, że rynek ten rozwija się bardzo prężnie i na opcję wynajmu decyduje się wielu Polaków. Kto dokładnie? Najemców można podzielić na kilka grup. Charakterystyka potrzeb każdej z nich pokaże, jakie miejsca są dla nich najlepsze do życia. 

Single, młode osoby pracujące, pary – ta grupa często decyduje się na mikroapartamenty oraz kawalerki w pobliżu centrum. Te osoby cenią sobie szybki dojazd do pracy oraz rozrywkę “na mieście”. Żyją w biegu, więc microliving jest dla nich najlepszą opcją.

Młode małżeństwa, rodziny z dziećmi – ta grupa odsuwa się już od centrum miasta na rzecz spokojniejszych osiedli z dobrą infrastrukturą. Dla tych osób liczyć się będą: żłobki, przedszkola i szkoły, sklepy, placówki zdrowia, dostępność usług fryzjerskich czy kosmetycznych oraz gastronomii. A także place zabaw i tereny zielone. Dodatkowym plusem jest dostępność miejsc parkingowych i dobrze skomunikowanie z centrum. Wymarzone osiedle dla rodzin to miasto w mieście – czyli okolica, w której mogą załatwić codzienne sprawy, wypocząć i rozerwać się bez konieczności pokonywania długich tras.

Studenci – przyjęło się, że studenci to najmniej wymagająca grupa najemców, dla której liczy się czas dojazdu na uczelnię oraz dobre połączenia komunikacją miejską. Osoby studiujące zamieszkują zarówno obrzeża miast, osiedla, jak i centrum. Najlepsza lokalizacja dla studenta? Blisko uczelni lub miejsca, gdzie toczy się życie towarzyskie. 

Mieszkania na wynajem – co z sąsiadami?

Kwestie relacji z sąsiadami rzadko są brane pod uwagę na etapie zakupu mieszkania pod wynajem. A szkoda, bowiem one także mogą mieć wpływ na wybór odpowiedniej lokalizacji. Jeśli osiedle jest nastawione na rodziny z dziećmi, oferowanie mieszkania studentom może się skończyć niepotrzebnymi napięciami. Podobnie jak apartament na doby usytuowany w kamienicy zamieszkującej przez starsze osoby. 

Istnieją jednak sposoby, aby ograniczyć wpływ tych czynników na ostateczny wybór lokalizacji. Z pomocą przychodzą nam bowiem nowe technologie, jak na przykład czujnik hałasu. Dzięki temu systemowi zarządca otrzymuje powiadomienie za każdym razem, gdy parametry głośności zostaną przekroczone. Może więc szybko zareagować i po pierwsze, nie nadwyrężać relacji z sąsiadami, a po drugie ochronić mieszkanie przed zniszczeniem spowodowanym, np. imprezami gości.

Dodatkowo, wybierając lokalizację mieszkania pod inwestycję, dobrze jest wstępnie poznać styl życia lokalnej społeczności. Dzięki temu łatwiej nam będzie dopasować ofertę do danej grupy klientów i zapewnić im to, czego oczekują.  

udostępnij ten wpis

Zostań ekspertem wynajmu z RentEye

Zapisz się na nasz newsletter — dzięki temu nie przegapisz żadnego artykułu ani oferty promocyjnej!

Zobacz też