Suterena to pomieszczenie, które z powodzeniem można przeznaczyć na wynajem. Szczególnie, jeśli jest ona usytuowana w atrakcyjnej lokalizacji. Sutereny są nawet o połowę tańsze niż tradycyjne mieszkania, a pozwalają czerpać zadowalający zysk z najmu krótko- lub długoterminowego. Rentowność tego typu inwestycji z pewnością podniesie odpowiednia aranżacja, która zrekompensuje mniejszy dopływ światła słonecznego.
Zaaranżowanie mieszkania w suterenie może być ciekawym pomysłem na adaptację nieużywanej przestrzeni w domu jednorodzinnym czy formą inwestycji, gdy mówimy o zakupie lokalu w istniejącym budynku.
Co ważne, suterena nie jest synonimem piwnicy. Według prawa jej podłoga ma znajdować się nie więcej niż 0,9 m pod poziomem gruntu i przynajmniej na jednej ze ścian musi być okno. Zapewnia to dostęp światła słonecznego, chociaż siłą rzeczy jest on ograniczony. Nie znaczy to jednak, że komfort mieszkania czy przebywania w suterenie jest niższy. Dodatkowe oświetlenie oraz jasny wystrój niwelują ten problem.
Sutereny na wynajem
Sutereny zlokalizowane w centrach miast można przeznaczyć na wynajem krótkoterminowy lub długoterminowy. Będą nimi zainteresowani turyści szukający tańszych noclegów, single, studenci czy młodzi pracownicy.
To dobre rozwiązanie dla osób lubiących minimalizm czy tzw. microliving. Niewielka, funkcjonalna przestrzeń jest wprost stworzona dla aktywnych ludzi, którzy większą część dnia spędzają poza domem, traktując go jako miejsce do spania. Niższe ceny, zarówno zakupu, jak i wynajmu, z pewnością działają na korzyść suteren. Szczególnie w dobie rosnących cen mieszkań, podwyżek stóp procentowych oraz inflacji.
Sutereny mogą pełnić funkcję mikroapartamentów na wynajem, ale nie tylko. Przy odpowiednim metrażu z powodzeniem zastąpią kawalerkę, a nawet dwupokojowe mieszkanie.
Jak urządzić suterenę?
Podczas adaptacji sutereny w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią izolację ścian oraz ogrzewanie. Dzięki temu zabezpieczymy pomieszczenia przed wilgocią i pleśnią, a także zwiększymy komfort mieszkańców. Istotna jest ponadto wentylacja, gdyż małe okna mogą nie być wystarczające do wymiany powietrza.
Jeśli chodzi o sam wystrój, to przy urządzaniu sutereny warto skorzystać z kilku trików. Po pierwsze dobrze jest postawić na jasne podłogi i jasne ściany, które optycznie powiększą przestrzeń i nadadzą jej lekkości. Ciemne kolory mogą dodatkowo przytłaczać i potęgować wrażenie przebywania “pod ziemią”.
Kolejną sprawą jest dobór mebli. W suterenach świetnie sprawdzi się styl skandynawski. Naturalne materiały, na przykład drewno, miękkie tkaniny, szarości i biele, a także proste formy dodadzą suterenie nowoczesnego charakteru. Designerskie, kolorowe dodatki sprawią natomiast, że wnętrze nie będzie nudne.
Ze względu na niewielką powierzchnię większości suteren, na znaczeniu zyskują przemyślane, funkcjonalne miejsca do przechowywania. Dobrym rozwiązaniem jest duża, smukła szafa na wymiar w jasnych kolorach lub z lustrem, pojemne komody, montaż dodatkowych półek czy drążków w już istniejących szafkach. Jeśli decydujemy się na wynajem długoterminowy, można pokusić się o zagospodarowanie przestrzeni pod łóżkiem i wyposażenie go w duże szuflady.
Jak zaaranżować małe okno w suterenie? Jakie oświetlenie wybrać?
Okna to najbardziej problematyczny element sutereny – szczególnie przez swoje niewielkie rozmiary. Dlatego wymagają też odpowiedniej aranżacji. W suterenach warto zrezygnować z ciężkich zasłon i firanek. Małe okna lepiej wyglądają z delikatnymi roletami w jasnych odcieniach. Dzięki nim nie ograniczymy dostępu światła wpadającego do pomieszczenia.
Dobrze jest ponadto zadbać o oświetlenie. W tym przypadku sprawdzi się kilka źródeł – lampy wiszące, listwy LED, kinkiety czy lampy stojące, dające białe światło. Te elementy nie dość, że rozjaśnią pomieszczenie, to mogą też pełnić funkcję dekoracyjną. Jest to szczególnie istotne przy home stagingu, czyli przygotowywaniu mieszkania do wynajmu.
Jeśli jesteśmy przy home stagingu, to nieocenionym dodatkiem wpływającym na charakter całej aranżacji będą rośliny. Zieleń ożywi mikromieszkanie i nada mu świeżości.
Jak zabezpieczyć suterenę przed zniszczeniem?
Inwestując w suterenę z myślą o oferowaniu noclegów na portalach typu Booking czy Airbnb właściciele z pewnością zastanawiają się, jak uchronić swój lokal przed zniszczeniem. Dodatkowo prawie każda suterena – czy to zlokalizowana w domu jednorodzinnym, czy w kamienicy – będzie posiadała sąsiadów, którym mogą przeszkadzać głośni lokatorzy.
Formą zabezpieczenia w takich przypadkach są: szczegółowy regulamin oraz monitoring hałasu – system, który na bieżąco analizuje poziom hałasu w mieszkaniu i w przypadku przekroczenia parametrów, wysyła właścicielowi lub zarządcy powiadomienie. Rozwiązanie to zabezpiecza wynajmowane mieszkania przed zniszczeniem spowodowanym, na przykład imprezami gości. Dzięki temu inwestor oszczędza czas i pieniądze na przeprowadzaniu ewentualnego remontu.
Poznaj naszą ofertę systemu monitorowania hałasu RentEye.